Viešosios įstaigos „Globali iniciatyva psichiatrijoje“ atviras laiškas naujienų portalui Lrytas.lt

Karilė Levickaitė, doc. Eglė Šumskienė

Balandžio pradžioje plačiai nuskambėjo informacija apie incidentą, kai du STT pareigūnus sužeidė asmuo, kaip įtariama, turintis psichikos sutrikimų. Eilinį sykį žiniasklaidoje prasidėjo diskusijos apie asmenų, turinčių psichikos sutrikimų, tariamai keliamą grėsmę ir neva išreikštą polinkį nusikalsti.

Š.m. balandžio 4 d. naujienų portale Lrytas.lt pasirodė Jurgitos Noreikienės ir Artūro Jančio straipsnis „Psichikos ligonių nusikaltimai – mokestis už perdėtą humanizmą“, kuriame apstu stigmos apraiškų, nekorektiškos ir įžeidžiančios terminologijos, demonstruojančios žurnalistinį neprofesionalumą ir tiesiog žmogiško jautrumo stoką.

Pirmiausia į akis krenta straipsnio autorių bandymas prikaustyti skaitytojų dėmesį manipuliuojant įžeidžiu žargonu: „beprotis“, „pavojingas šizofrenikas“, „agresyvus psichopatas“, „žmogus nuvažiavusiu stogu“, kuris skatina neapykantą, didina visuomenės susiskaldymą ir sėja nepagrįstą baimę. Straipsnyje kvestionuojamos pamatinės visuomenės vertybės, visuomenės nariai bandomi suranguoti pagal savo vertingumą, vienus priskiriant prie „parazituojančių“, o kitus laikant bejėgėmis „pseudohumanizmo“ aukomis. Entuziastingai antrinant žurnalistų kalbinamam ir psichologu prisistatančiam Jonui Rapaliui, pirmųjų uždarymas pateikiamas kaip tinkamiausia išeitis, ir apgailestaujama dėl jos nepriimtinumo „socialistiniais principais“ besivadovaujančioje Europos Sąjungoje.

Yra daugybė duomenų, įrodančių psichikos sutrikimų gydymo efektyvumą bei šios asmenų grupės galimybes visavertiškai dalyvauti visuomenės gyvenime. Galima nesunkiai rasti tyrimų, įrodančių, jog tik 3–5 proc. visų smurtinių nusikaltimų įvykdomi sutrikusios psichikos asmenų. Lietuvoje netrūksta psichikos sveikatos ekspertų, kurie gali profesionaliai ir visapusiškai pakomentuoti tokio pobūdžio incidentus nesistengiant sukiršinanti visuomenės. Deja, straipsnio autoriai pasirinko pagiežingą retoriką psichikos sutrikimų turinčių asmenų atžvilgiu bei pasitelkė vien tik neprofesionalius ir visuomenę bauginančius argumentus bei pseudoekspertinį situacijos vertinimą.

Pravartu pasidomėti, kiek rastume analogiškų atvejų policijos suvestinėse, kai policijos pareigūnai nukentėjo nuo peiliais besišvaistančių visiškai sveikų asmenų. Tačiau jie nelaikomi „atpirkimo ožiais“, kaltais dėl bendro visuomenės nesaugumo. Tuo tarpu kiekvienas atvejis, kai nusikaltimu įtariamas asmuo, turintis psichikos sutrikimų, sulaukia skambaus rezonanso. Toks žiniasklaidos ir visuomenės dėmesys didele dalimi susijęs su šios asmenų grupės patiriama diskriminacija: 2012 pabaigoje Žmogaus teisių stebėjimo instituto užsakymu atliktame visuomenės nuomonės tyrime, jie yra įvardyti kaip labiausiai diskriminuojama visuomenės grupė Lietuvoje.

Straipsnyje bandoma užsiminti apie tikrąsias psichikos sveikatos sistemos spragas, trukdančias žmonių, turinčių psichikos sutrikimų, integracijai į visuomenę. Pratęsdami straipsnyje cituojamo neįvardinto Vilniaus apygardos prokuroro mintį apie ambulatorinių psichikos sveikatos priežiūros paslaugų stygių, teigiame, jog Lietuvoje katastrofiškai stinga psichosocialinių paslaugų bendruomenėje: socialinio darbuotojo, psichologo konsultacijų, paramos buityje, apsaugoto būsto paslaugų, socialinių įgūdžių ugdymo, psichosocialinės ir priešdarbinės reabilitacijos programų ir pan. Užtikrinus šių paslaugų egzistavimą ir prieinamumą, galima būtų padėti asmenims, turintiems psichikos sveikatos sutrikimų spręsti savo problemas profesionalų pagalba, užuot trikdžius policijos ir saugumo pareigūnų darbą.

Viešoji įstaiga “Globali iniciatyva psichiatrijoje” yra sukaupusi pakankamai patirties ir žinių apie korektišką asmenų, turinčių psichikos sutrikimų, vaizdavimą žiniasklaidos priemonėse, kuriomis yra pasirengę dalintis su žurnalistais, norinčiais dirbti profesionaliai ir etiškai. Tikime, jog toks bendradarbiavimo būdas yra kur kas veiksmingesnis, negu skundas Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisijai, į kurią VšĮ „Globali iniciatyva psichiatrijoje“ kreipėsi šį kartą.