Vaikams su negalia pritaikyti teisingumo procesai – pristatytos naujos praktinės gairės

Kodėl apie tai kalbame?

Tyrimai rodo, kad Lietuvoje vaikai su psichikos sveikatos sutrikimais ar negalia susiduria su kliūtimis, trukdančiomis lygiaverčiai ir veiksmingai dalyvauti baudžiamajame procese. Dėl to kyla rizika patirti antrinę viktimizaciją.

Praktinės gairės

Pristatome naują metodinį dokumentą - Nacionalinės kompleksinio bendradarbiavimo sistemos, užtikrinančios saugų ir efektyvų vaikų su negalia dalyvavimą baudžiamajame procese, kūrimo gaires. Gairėse sistemiškai apžvelgiama, kaip baudžiamajame procese atpažinti ir įvertinti vaikų su intelekto ar psichosocialine negalia individualius poreikius, kokiomis priemonėmis galima pritaikyti procesines sąlygas bei kaip organizuoti tarpsektorinį bendradarbiavimą. Aptariamos dažniausiai pasitaikančios kliūtys ir rizikos, taip pat pateikiami praktiniai sprendimai, kaip spragoms spręsti pasitelkti skaitmenines priemones.

Gairės gali būti naudingos vaiko teisių apsaugos specialistams, teisėsaugos institucijų atstovams, teismo psichologams, socialiniams darbuotojams, sveikatos priežiūros specialistams bei visiems, dirbantiems su vaikais baudžiamajame procese, ypač tais atvejais, kai vaikas turi psichikos sveikatos sutrikimų ar negalią. Taip pat tai svarbi priemonė politikos formuotojams, siekiantiems kurti į vaiko poreikius orientuotą ir prieinamą teisingumo sistemą.

Pagrindiniai gairėse akcentuojami principai:

  • Individualių poreikių vertinimas. Siūloma standartizuota tvarka, su konkrečiais etapais, kaip atlikti vaikų, nukentėjusių nuo nusikalstamų veikų, individualų poreikių vertinimą. Akcentuojama būtinybė atlikti pirminį vertinimą ne vėliau kaip per 24 valandas nuo pranešimo ir pradėti išsamų vertinimą per 72 valandas.
  • Procesinių sąlygų pritaikymas. Gairėse pateikiami konkretūs siūlymai, kaip užtikrinti, kad teisiniai procesai būtų pritaikyti individualiems vaikų poreikiams: tai apima apklausos aplinkos bei komunikacijos būdų pritaikymą, bendravimo pagalbininkų pasitelkimą, bendradarbiavimą tarp institucijų ir kt.
  • Skaitmeninė bylų valdymo sistema „Diana“. Gairėse pristatomas inovatyvios skaitmeninės platformos pavyzdys, skirtas automatizuotam rizikos vertinimui, procesinių sprendimų koordinavimui, duomenų apsaugai ir efektyvesniam institucijų bendradarbiavimui.
  • Tarpinstitucinis koordinavimas. Gairėse siūloma kurti daugiafunkcines specialistų grupes, kurios dirbtų su kiekvienu atveju, remdamiesi bendrais protokolais ir duomenimis, užtikrinant vaiko teisių apsaugą viso proceso metu.
  • Vaikų dalyvavimas. Dokumentas rengtas pasitelkus Vaikų patariamosios tarybos narius, kurie dalijosi savo patirtimi ir siūlymais dėl sistemos tobulinimo. Tai užtikrino, kad siūlomi sprendimai būtų paremti realiomis patirtimis.

Su dokumentu galite susipažinti paspaudę ant nuorodos čia.

Raginame naudotis gairėmis savo kasdieniame darbe ir dalintis jomis su visais, kam jos gali būti naudingos!

Šios gairės parengtos įgyvendinant projektą „Jungtys – vaikams su negalia prieinamas teismas“, finansuojamą Europos Sąjungos ir FIRAH.