Tūkstančiai nepakilusių gervių – kada išlaisvinsime žmones su negalia iš institucinių narvų?

Šiuo metu 42-ose Lietuvos globos įstaigose gyvena daugiau nei 6,5 tūkst. žmonių, turinčių psichikos ar proto negalią. Tačiau jie nori ir gali gyventi namuose!

Per 2014 metus socialinės globos namuose, skirtuose suaugusiems arba vaikams ir jaunuoliams, turintiems negalią, sumažėjo 73 vietomis, t. y. vidutiniškai mažiau nei 2 vietomis kiekvienoje institucijoje per metus. Prieš metus, 2014 m. vasario 14 d. buvo pavirtintas veiksmų planas, numatantis institucijų mažinimą, vietoje jų kuriant ir vystant paslaugas bendruomenėje. Tačiau tokiais tempais institucinės globos neliks daugiau nei per 90 metų.

VšĮ “Psichikos sveikatos perspektyvos” siekia atkreipti valdžios atstovų ir visuomenės dėmesį į Lietuvoje vangiai vykstančius procesus integruojant į visuomenę socialinės globos įstaigose gyvenančius asmenis su psichikos ar proto negalia. Tad 2015 m. vasario 24 d. 12:00 val. V. Kudirkos aikštėje Vilniuje organizuojame socialinę akciją “Pokyčių sparnai”.

Akcijos metu balionais paleisime į dangų 73 popierines gerves – vilties simbolį, kuris reiškia vietų skaičiaus sumažėjimą Lietuvos socialinės globos įstaigose. Tačiau aikštėje liks į dangų nepakilę tūkstančiai gervių – tiek asmenų šiuo metu vis dar gyvena socialinės globos įstaigose.

2014 m. pabaigoje nevyriausybinė organizacija „Psichikos sveikatos perspektyvos“ vykdė teisės gyventi savarankiškai bendruomenėje įgyvendinimo stebėseną Lietuvoje. Ekspertai lankėsi septyniose globos įstaigose, siekdami įvertinti, ar jose gyvenantys asmenys su psichikos ir proto negalia yra ruošiami savarankiškam gyvenimui bei kokių priemonių yra imamasi, siekiant juos integruoti į visuomenę. Stebėsenos ataskaitoje pabrėžiama, kad įstaigose pertvarkai nėra ruošiamasi, neugdomas gyventojų savarankiškumas. Stacionarios globos sistema išliko mažai pakitusi nuo Nepriklausomybės atgavimo, o savivaldybėse neplėtojamas bendruomeninių paslaugų tinklas.

VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“ įsipareigoja kasmet stebėti kaip vyksta vietų institucijose mažėjimas bei tikisi ateinantį pavasarį į dangų paleisti ženkliai daugiau gervių.

Su stebėsenos ataskaita galite susipažinti – čia.

 

Maloniai kviečiame dalyvauti!

 

 

 

Daugiau informacijos:

+370 699 77669

Karilė Levickaitė