Trumpi gidai patiriantiems psichikos sveikatos sunkumų – diagnozių reikšmė, gydymas vaistais, atsigavimas ir orios paslaugos

Organizacija „Mental Health Europe“ išleido keletą trumpų gidų, kuriais siekiama padėti žmonėms, asmeniškai susiduriantiems su psichikos sveikatos sunkumais bei sistema (diagnozės nustatymo metu arba po jos), būti geriau informuotiems. Savo ruožtu išvertėme šiuos trumpus vadovus, kad jie pasiektų ir būti naudingi kuo daugiau Lietuvos žmonių.
Susipažinkite su keturiais trumapis gidais apie:
- Psichiarines diagnozes. Diagnozės gavimas gali turėti reikšmingų teigiamų ir neigiamų pasekmių. Šis gidas suteiks daugiau žinių, paskatins prasmingesnius pokalbius su artimaisias, sveikatos priežiūros specialistais, pagerins teikiamų paslaugų ir pagalbos kokybę, o sykiu sukels platesnę diskusiją apie tai, kaip visuomenė suvokia psichikos sveikatą.
- Asmeninį atsigavimą psichikos sveikatos srityje. Patiriant psichikos sveikatos sutrikimus gauta diagnozė gali suteikti palengvėjimą, tačiau taip pat gali lemti vienišumą ir stigmą. Diagnozė gali paveikti žmonių santykius, jų tapatybę, pasitikėjimą savimi ir prasmės pojūtį, ją dažnai lydi vilties dėl ateities praradimas. Atsigavimas – tai paieška būdų, kaip spręsti sunkumus ir kartu gyventi gerą gyvenimą; tokį, kurį pats asmuo apibrėžtų kaip gerą, nepaisant to, ar vis dar pasireiškia tai, ką specialistai pavadintų „simptomais“. Atsigavimas yra asmeniška patirtis. Vienos formulės nėra. Šis gidas neduoda nurodymų, o veikiau pasiūlo pradžios tašką kelionei, kurioje kiekviena ar kiekvienas galėtų atrasti savo atsakymus.
- Psichiką veikiančius vaistus. Šiame gide aptariami dažniausiai psichiatrų bei kitų sveikatos specialistų skiriami vaistai, jų poveikis ir informacija, kurią svarbu žinoti prieš pradedant vaistus vartoti ar nutraukiant jų vartojimą Jo tikslas – psichikos sveikatos paslaugomis besinaudojantiesiems ir jų artimiesiems padėti geriau suprasti gydymo procesą ir aktyviau jame dalyvauti. Šis gidas skatina konsultaciją su psichikos sveikatos specialistais matyti kaip dialogą, kurio metu kartu ieškoma būdų sumažinti distresą bei reguliariai vertinama, ar pasirinkti būdai pasiteisino.
- Prievartinių ir suvaržymo priemonių atsisakymą teikiant psichikos sveikatos paslaugas. Prievartinėmis priemonėmis psichikos sveikatoje vadiname tas, kurios pažeidžia arba apeina įprastus medicinos principus, reikalaujančius informuoto paciento sutikimo gydymui. Šiais laikais prievartinių priemonių naudojimas ribojamas konkrečiomis gairėmis, jos dažnai pristatomos kaip „paskutinis pasirinkimas“. Vis dėlto prievartinių priemonių naudojimas kaip pirminis ar skubus atsakas išlieka plačiai paplitęs ir net dažnėja, kai įstaigoms trūksta išteklių. Šis trumpas gidas siekia pasiūlyti būdus, kaip psichikos sveikatos krizes patyrę žmonės ir juos palaikantys artimieji galėtų užtikrinti, kad jų balsai ir nuomonės būtų išgirsti, o savo kūno ir gyvenimo kontrolė – atgauta.
Kviečiame dalintis gidais su tais, kam gali būti svarbu.
Išversta išgyvendinant projektą, finansuojamą Europos programos integracijai ir migracijai (EPIM).