Stabdant smurtą artimoje aplinkoje – darbas su nuteistaisiais
VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“ sėkmingai įgyvendino projektą, kurio metu 16-ai nuteistųjų už smurtą artimoje aplinkoje buvo taikoma Intervencinė smurtinį elgesį keičianti programa, kurią sudaro 2 individualūs ir 24 grupiniai užsiėmimai, vykstantys vieną kartą per savaitę. Taigi, programos vedėjai Jolita Stanionė ir dr. Rokas Uscila pusė metų vedė aukščiau minėtą programą, kurią sėkmingai baigė visi dalyviai.
Paminėtina, kad grupiniai užsiėmimai padalinti į 8 teminius blokus. Kiekvienam blokui skiriami trys užsiėmimai. Programoje taikomos šios temos: smurto nenaudojimas ir fizinio smurto analizė; bauginimo ir grasinimo analizė; pagarbos apibrėžimas ir emocinio smurto analizė; pasitikėjimo ir paramos apibrėžimas bei izoliacijos analizė; atvirumo ir atsakomybės apibrėžimas bei neigimo, sumenkinimo ir kaltinimo analizė; seksualinės pagarbos apibrėžimas ir seksualinės prievartos analizė; partnerystės apibrėžimas, vyriškų privilegijų, ekonominio smurto ir vaikų išnaudojimo analizė; derybų ir sąžiningumo apibrėžimas, išreikalavimo ir grasinimo analizė ir kt.
Svarbu pabrėžti, kad vienas iš pagrindinių programos tikslų – užsiėmimų metu padėti šeimoje smurtaujantiems asmenims išmokti nenaudoti smurto: padėti smurtaujantiems asmenims suvokti, kas yra smurtas; išsiaiškinti smurtaujančiųjų suvokimą apie savo smurtinius veiksmus prieš artimuosius; atpažinti įspėjamuosius smurtinio elgesio ženklus, sudaryti „saugumo planą”, kuris užkirstų kelią jėgos ir smurto panaudojimui; įgyti naujų įgūdžių, padedančių be agresijos spręsti šeimos konfliktus; mokyti kurti partneryste paremtus santykius šeimoje bei naudotis kitų pagalbą. mokyti konstruktyvių jausmų raiškos įgūdžių
Programa sukurta remiantis „Education Groups for Men Who Batter. The Duluth Model” programos moduliu. Programa taikoma pilnamečiams vyrams, kurie smurtavo, smurtauja artimoje aplinkoje. Grupinius ir individualius užsiėmimus vykdo abiejų lyčių asmenys: vyras ir moteris. Tai apsaugo užsiėmimus nuo taip vadinamo „vyriško klubo susitikimo” formavimosi, rodo vyro ir moters partnerišką bendradarbiavimą ir sukuria galimybę pristatyti moters požiūrį.
Programos efektyvumą patvirtina moksliniai tyrimai Lietuvoje. Programa nuo 2013 metų vykdoma probacijos tarnybose, pataisos namuose, atskirose savivaldybėse.