Spalvotos paguodos skrynelės moko vaikus pažinti ir drąsiai kalbėti apie emocijas
Kodėl vaikai deda savo gyvūnėlius į skrynutes? Ką saugo devyni užraktai ir mersedeso logotipas? Ką veikia skrynelėje mobilus telefonas ir kaštonai? Ar tikrai galima berniukams verkti, o mergaitėms pykti? Su kuo pasikalbėti, kai labai baisu?
Lietuvoje jau yra vaikų, kurie žino atsakymus į šiuos ir kitus labai sudėtingus klausimus. Spalio mėnesį, minint pasaulinę Psichikos sveikatos dieną, VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“ kartu su Vilniaus ir Klaipėdos miestų visuomenės sveikatos biurais apmokė visuomenės sveikatos specialistes bei mokyklų psichologes vesti „Paguodos skrynelių“ užsiėmimus vaikams. Sparčiai į paauglystę žengiantys ketvirtokai ir penktokai jau gali puikiai skirti savo emocijas ir suprasti jų valdymo principus, diskutuoti apie įvairius emocijų raiškos būdus. Mokyklų specialistės stebėjosi, kokia svarbi vaikams ši tema, kaip noriai jie dalinasi savo išgyvenimais, kaip trokšta būti išklausyti.
Užsiėmimų metu su vaikais kalbėti apie emocijas padeda pasaka apie tolimąją Islandiją ir šimtus kilometrų pėsčiomis amato mokytis keliaujančius jų bendraamžius. Kartu su jais keliauja ir skrynelė, pilna širdžiai mielų daiktų ir padedanti nusiraminti užplūdus sunkiems jausmams. Tokią skrynelę spalio mėnesį puošė bei namo gabeno ir Lietuvos vaikai, ja ypatingai džiaugėsi ir jų mokytojai bei tėvai.
Kaip pastebėjo „Paguodos skrynelių“ mokymus vedusi lektorė Aurelija Auškalnytė, šiandieną vaikai pėsčiomis per miškus vieni dažniausiai nevaikšto, tačiau sielvarto, pykčio ir baimės išgyvena nė kiek nemažiau. Lektorė atkreipė dėmesį ir į mokyklų specialistes užsiėmimų metu nustebinusį faktą – kaip retai kalbėdami apie pagalbos sau būdus vaikai mini tėvus. Pasikalbėti su tėvais, anot vaikų, sunku – jie arba išvykę, arba užsiėmę. Tokiu atveju labai svarbu rasti būdus, kaip padėti pačiam sau. Juk nuo emocinės vaiko savijautos taip priklauso ir jo noras bei gebėjimas mokytis, kurti ir palaikyti santykius, o taip pat ir fizinė vaiko savijauta.
Užsiėmimų su vaikais metu paaiškėjo, jog jie tikrai pasiruošę kalbėti apie savo emocijas. Tačiau ar mes pasiruošę juos išklausyti ir su jais apie tai diskutuoti? Ir ar galime leisti jiems patikėti, kad sau padėti galima neskaudinant nei kitų, nei savęs?
„Paguodos skrynelių“ mokymus ugdymo įstaigoms VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“ tęs ir toliau. Labai laukiame prie jų prisijungiant kuo daugiau mokyklų.
Reportažas iš laidos „Padėkime augti“ apie „Paguodos skrynelių“ mokymus ir užsiėmimus Vilniuje.
Susidomėjote? Norėtumėte taikyti šią metodiką savo įstaigoje?
Susisiekite su mumis:
Aurelija Auškalnytė
el. paštas: aurelija.auskalnyte @ perspektyvos.org
tel. +370 614 87663