Rekordinis kino festivalis „Nepatogus kinas“ pasibaigs Utenoje

Šiemet žmogaus teisių kino festivalį „Nepatogus kinas“ jau aplankė daugiau nei dešimt tūkstančių didžiųjų Lietuvos miestų gyventojų ir svečių. Planuojama, kad šis festivalis žiūrovų skaičiumi bus didžiausias per septynerius savo gyvavimo metus. Prasidėjęs spalio 23 d. Vilniuje, „Nepatogus kinas“ pasibaigs Utenoje, į kurią įžengs lapkričio 18 d. Jau tradiciniu tapęs kino festivalis ir čia žiūrovus kvies išgirsti negražias, tačiau tikras istorijas.

Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje pristatoma dokumentinių filmų programa „Nereikalingi žmonės“ skirta herojams, kuriuos visuomenė norėjo nurašyti, išstumti į užribį, geriausiu atveju paprasčiausiai apsimetant, kad jie neegzistuoja. Tai programa, kur nagrinėja etninės neapykantos, senatvės, neįgalumo, lyčių lygybės temas. Nors dauguma šios programos filmų pasakoja apie įvykius tolimose valstybėse arba kelių dešimtmečių įvykius, tačiau net ir Lietuvos žiūrovai turėtų įžvelgti sąsajų su mūsų šalies nūdienos realijomis. Svarbiausia, jog visi šie filmai – apie nepalūžtančius bei sunkumų nepaisančius žmonės, kurie gali tapti puikiu pavyzdžiu ir įkvėpimo šaltiniu. Visos filmų peržiūros nemokamos.

Utenoje festivalis žiūrovus pasitiks Danijos filmu „Au Pair“. Tai pasakojimas apie tris filipinietes, kurios dėl skirtingų priežasčių per „au pair“ programą atvyko į Daniją. Nors „au pair“ buvo įsteigta kaip kultūrinių mainų priemonė, tačiau iš šio filmo tampa akivaizdu, kad programa tapo pigios darbo jėgos importo ir išnaudojimo sistemos dalimi, kur ryšiai tarp žmonių pirmiausia vertinami pinigais ir nebėra lengva vienareikšmiškai atsakyti kas yra išnaudotojas, o kas – auka.

Penktadienį bus pristatomas filmas „Patiekalas“. Ar pakelės užeigoje omletas skanesnis, jei jį patiekia padavėja nuoga krūtine? Kodėl Japonijoje yra restoranų, kurių klientai su padavėjomis elgiasi lyg šeimininkai su tarnaitėmis? Ir pagaliau kodėl daugelio pigių barų padavėjomis dirba moterys, tuo tarpu prabangiuose restoranuose paprastai maistą tiekia tik vyrai? Filmas atsiskleidžia sudėtingas socialinių normų, stereotipų ir galios santykiais grįstas restoranų užkulisių gyvenimas, priverčiantis susimąstyti apie lyčių vaidmenis ne tik darbo santykiuose, bet ir platesniame kontekste. Po filmo peržiūros vyks susitikimas su Utenos bendruomene, kuriame organizatoriai kvies plačiau diskutuoti apie nusistovėjusius lyčių vaidmenis ir nelygybes.

Tradiciškai žmogaus teisių kino festivalis kiekvienais metais dalį savo programos skiria asmenų lygiateisiškumo temai. Šiemet ši programa atsirado Lietuvos žmogaus teisių centrui bendradarbiaujant su Lygių galimybių plėtros centru bei organizacija „Psichikos sveikatos perspektyvos“, bendromis pastangomis įgyvendinant projektą „Viešojo diskurso nediskriminacijos tema skatinimas Lietuvoje“. Šio projekto dėka filmų peržiūros apkeliaus dešimt Lietuvos miestų.

Projektas „Viešojo diskurso nediskriminacijos tema skatinimas Lietuvoje“ remiamas pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 1 prioriteto „Kokybiškas užimtumas ir socialinė aprėptis“ VP1-1.3-SADM01-K priemonę ,,Diskriminacijos mažinimas ir socialinių problemų prevencija darbo rinkoje“ įgyvendina projektą.