Tarpdisciplininis įvertinimas ir procesinių priemonių taikymas vaikams su intelekto ar (ir) psichosocialine negalia, nukentėjusiems nuo nusikaltimų

Įgyvendinimo periodas
2025 m. vasario mėn. – 2025 m. rugpjūčio mėn.

Finansavimo šaltinis
FIRAH – International Foundation of Applied Disability Research

Projekto tikslai

Šis projektas yra tęsinys jau vykdomo projekto „JUNGTYS – vaikams su negalia prieinamas teismas“ (101097047), bendrai finansuojamo pagal Europos Sąjungos programą “Citizen, Equality, Rights and Values Programme (2021-2027)”. Dabartiniu projektu siekiama skatinti baudžiamųjų bylų prieinamumą, kad vaikai su intelekto ar psichosocialine negalia, įskaitant augmentacinės ir alternatyviosios komunikacijos naudotojus, galėtų efektyviai ir saugiai dalyvauti baudžiamajame procese ir atstovauti savo tiesą. Siekiama gilinti žinias apie tai, kaip nustatyti procese dalyvaujančių vaikų su negalia ar psichikos sveikatos sutrikimais individualius poreikius ir atitinkamai pritaikyti baudžiamąjį procesą.

Tikslai bus pasiekti įgyvendinant šias veiklas:

  1. Visi projekto partneriai iš 8 Europos Sąjungos šalių atliks socialinės ir teisinės pakraipos lyginamuosius tyrimus, kurių metu bus apžvelgti aktualūs galiojantys įstatymai, teisės aktai, nacionalinė teismų praktika. Nacionaliniu lygmeniu bus renkamos vaikų, vaikų apsaugos ir baudžiamosios justicijos specialistųįžvalgos esamą praktiką, egzistuojančias kliūtis, siūlomus sprendimus, skaitmeninių ar dirbtinio intelekto priemonių įtraukimą į procesą, gerųjų praktikų pavyzdžius.
  2. Visi 8 šalių tyrimai bus apibendrinti vienoje ES lygmens tarptautinėje suvestinėje ataskaitoje.
  3. Kuriamos baudžiamosios justicijos ir vaiko teisių apsaugos specialistams skirtos praktinės gairės, kuriame bus pasiūlytas konkretus modelis, kaip teisingumo sistema galėtų tapti žmogiškesnė ir prieinamesnė vaikams su psichikos sveikatos sutrikimais ar negalia. Gairės orientutos į bendradarbiavimą tarp skirtingų sričių specialistų, dalijimąsi informacija ir teismų sprendimus dėl dalyvavimo priemonių (pavyzdžiui, apsaugos ir procesinių priemonių).
  4. Visi projekto rezultatai bus pristatyti teisingumo sistemos ir vaiko teisių apsaugos specialistams, mokslininkams ir kitiems ekspertams bei aktyvistams tiek projekte suburtos ekspertinės grupės susitikimų, tiek tarptautinės konferencijos metu. Šiomis platformomis bus pasinaudota siekiant surinkti grįžtamąjį ryšį ir patobulinti produktus, taip pagerinant jų kokybę ir pritaikomumą praktikoje.

Projekto partneriai:
Validity Foundation (Vengrija), France Victimes 58 (ANDAVI) (Prancūzija), Portuguese Association for Victim Support (Portugalija), National Research Council (Italyžija), Fenacerci (Portugalija), Kera Foundation (Bulgarija), PIC – Legal Center for the Protection of Human Rights and the Environment (Slovėnija), Sabine Lobnig Consulting & Translations (Austrija), Spolecnost pro podporu lidi s mentalnim postizenim v Ceske republice (Čekija), TERRE DES HOMMES FOUNDATION LAUSANNE IN HUNGARY (Vengrija), Victims Support Europe (Belgija).

Projekto biudžetas: 75 000.00 EUR
Mūsų dalis projekte:  5667.68 EUR

Proejkto numeris: APa2024_058