Praktinės gairės justicijos specialistams – žmonių su negalia teisės baudžiamajame procese

Kodėl apie tai kalbame?

Nepriklausomai nuo to, ar jie yra nukentėjusieji, liudytojai, ar įtariami nusikaltimo vykdytojai, psichikos sveikatos sutrikimų ir įvairią negalią turintys asmenys patiria didelių sunkumų siekdami teisingumo ir bendraudami su baudžiamosios justicijos specialistais: policijos pareigūnais, advokatais, prokurorais ir teisėjais.

Praktinės gairės

Praktinės gairės paremtos Psichikos sveikatos perspektyvų atlikta ginamųjų su negalia situacijos Lietuvos baudžiamojoje sistemoje analize.  Identifikavome kliūtis, su kuriomis susiduria asmenys su negalia bei psichikos sveikatos sutrikimais, įgyvendindami savo teisę į teisingą teismą.

Gairėse pateikiamos praktinės priemonės ir gerosios praktikos pavyzdžiai, kaip baudžiamosios sistemos specialistai gali šalinti kiekvieną ikiteisminiame ir teisminiame baudžiamojo proceso etapuose galinčią kilti sisteminę kliūtį, kad ginamieji, turintys negalią, baudžiamajame procese galėtų dalyvauti lygiai su kitais asmenimis.

Praktinių gairių struktūra

  • Pagrindinės teisės į teisingą teismą ir garantijos, suteikiamos ginamiesiems su negalia ir kliūtys, su kuriomis susiduria asmenys su negalia, įgyvendindami savo teisę į teisingą teismą.
  • Praktinės priemonės, įskaitant kliūčių bei individualių pagalbos poreikių nustatymą, tinkamą procesinių priemonių pritaikymą, prieinamą informaciją ir kt.
  • Poreikių vertinimo ir sąlygų pritaikymo baudžiamojo proceso metu algoritmas.
  • Negalios supratimas: negalios pavyzdžiai ir galimas sąlygų pritaikymas.
  • Kontrolinis sąrašas baudžiamosios justicijos specialistams, dirbantiems su intelekto ir psichosocialinę negalią turinčiais ginamaisiais baudžiamajame procese.
  • Naudingų kontaktų sąrašas ir papildoma literatūra.
  • Susipažinkite su gairėmis lietuvių ir anglų kalbomis.

Susipažinkite su pilnu dokumentu lietuvių ir anglų kalbomis.

Raginame naudotis gairėmis savo kasdieniame darbe ir dalintis jomis su visais, kam jos gali būti naudingos!

 


Praktinės gairės parengtos įgyvendinant projektą „Įgalinti“ kontekste, bendrai finansuojamo Europos Sąjungos. Projektą įgyvendinome su partneriais iš 8 šalių.