Po rekordinio festivalio didžiuosiuose Lietuvos miestuose „Nepatogus kinas“ atvyksta į Telšius

Šiemet žmogaus teisių kino festivalį „Nepatogus kinas“ jau aplankė daugiau nei dešimt tūkstančių didžiųjų Lietuvos miesto gyventojų ir svečių. Planuojama, kad šis festivalis žiūrovų skaičiumi bus didžiausias per septynerius savo gyvavimo metus. Į Telšius lapkričio 19 d. „Nepatogus kinas“ įžengs pirmą kartą. Jau tradiciniu tapęs kino festivalis žiūrovus kvies išgirsti negražias, tačiau tikras istorijas.

Atvirame Telšių jaunimo centre pristatoma dokumentinių filmų programa „Nereikalingi žmonės“ skirta herojams, kuriuos visuomenė norėjo nurašyti, išstumti į užribį, geriausiu atveju paprasčiausiai apsimetant, kad jie neegzistuoja. Tai programa, kur nagrinėja etninės neapykantos, senatvės, neįgalumo, lyčių lygybės temas. Nors dauguma šios programos filmų pasakoja apie įvykius tolimose valstybėse arba kelių dešimtmečių įvykius, tačiau net ir Lietuvos žiūrovai turėtų įžvelgti sąsajų su mūsų šalies nūdienos realijomis. Svarbiausia, jog visi šie filmai – apie nepalūžtančius bei sunkumų nepaisančius žmonės, kurie gali tapti puikiu pavyzdžiu ir įkvėpimo šaltiniu. Visos filmų peržiūros nemokamos.

Telšiuose Festivalis žiūrovus pasitiks filmu „Saulės šešėlyje“. Savo išvaizda iš minios išsiskiriantys žmonės dėmesio sulaukia visur. Tačiau jei mažame Lietuvos miestelyje praeinantis juodaodis vis dar traukia nuoširdžios nuostabos ar įtarumo kupinus žvilgsnius, Tanzanijos kaime būti baltu – mirtinai pavojinga. „Saulės šešėlyje“ pasakoja apie žiaurią diskriminaciją, kurią nuo seno patiria albinizmu sergantys afrikiečiai. Šis sukrečiantis britų režisieriaus Harry Freeland debiutinis pilnametražis dokumentinis filmas atskleidžia prietarų valdomos visuomenės tamsiausias puses, tačiau taip pat priverčia žavėtis neįtikėtina filmo herojų dvasios stiprybe.

Programą užbaigs vokiečių filmo „Auksinis Ruduo“ peržiūra. „Nors Lietuvoje įprasta, kad pensijos sulaukę žmonės dingsta iš žiniasklaidos dėmesio ir visuomeninio gyvenimo, „Auksinis Ruduo“ sugriauna seno žmogaus stereotipą ir verčia susimastyti apie tai, kaip kiekvienas iš mūsų įsivaizduojame savo senatvę“, – teigia „Nepatogaus kino“ organizatoriai. Vilniuje šis filmas pelnė daugiausia žiūrovų simpatijų. Po filmo vyks susitikimas su miesto bendruomene, kurio metu bus diskutuojama apie senėjimą, dalinamasi asmeninėmis įžvalgomis ir drauge ieškoma problemų sprendimo būdų.

Tradiciškai žmogaus teisių kino festivalis kiekvienais metais dalį savo programos skiria asmenų lygiateisiškumo temai. Šiemet ši programa atsirado Lietuvos žmogaus teisių centrui bendradarbiaujant su Lygių galimybių plėtros centru bei organizacija „Psichikos sveikatos perspektyvos“, bendromis pastangomis įgyvendinant projektą „Viešojo diskurso nediskriminacijos tema skatinimas Lietuvoje“. Šio projekto dėka filmų peržiūros keliauja per dešimt Lietuvos miestų.

Lapkričio 19 d. Telšių Žemaitės gimnazijoje taip pat vyks viktorina „Atpažink ir įveik nelygybę“. Dalyvavimas viktorinoje suteiks galimybę gimnazistams įsigilinti į įvairių kultūrų, socialinių grupių patirtis, istorinį jų kontekstą, diskriminacijos sąvokas ir apraiškas Europos Sąjungos ir Lietuvos įstatymuose nurodytais pagrindais, lygias galimybes įtvirtinančias normas ir mūsų turimas teises. Taip pat leis aktyviai, nenuobodžiai mokytis apie žmogaus teises ir pagarbą įvairovei, susimąstyti apie nelygybę savo artimiausioje aplinkoje ir visuomenėje, ieškoti būdų ją įveikti bei smagiai ir prasmingai praleisti laiką.

 

Projektas „Viešojo diskurso nediskriminacijos tema skatinimas Lietuvoje“ remiamas pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 1 prioriteto „Kokybiškas užimtumas ir socialinė aprėptis“ VP1-1.3-SADM01-K priemonę ,,Diskriminacijos mažinimas ir socialinių problemų prevencija darbo rinkoje“ įgyvendina projektą.