Po rekordinio festivalio didžiuosiuose Lietuvos miestuose „Nepatogus kinas“ atvyksta į Marijampolę
Šiemet žmogaus teisių kino festivalį „Nepatogus kinas“ jau aplankė daugiau nei dešimt tūkstančių didžiųjų Lietuvos miesto gyventojų ir svečių. Planuojama, kad šis festivalis žiūrovų skaičiumi bus didžiausias per septynerius savo gyvavimo metus. Į Marijampolės „Spindulio“ kino teatrą „Nepatogus kinas“ įžengs antradienį, lapkričio 12 d. Jau tradiciniu tapęs kino festivalis žiūrovus kvies išgirsti negražias, tačiau tikras istorijas. Visos filmų peržiūros nemokamos.
Festivalis Marijampolės žiūrovus pasitiks Indijos filmu „Liepsnojantis kraujas“. Šiame filme pasakojama istorija dešimtims milijonų žmonių kainavo gyvybes. Jau 1996 metais atsirado galimybė pradėti gaminti pigius ŽIV stabdančius vaistus, tačiau vakarų farmacinės kampanijos dėjo visas pastangas, kurdamos dirbtinius ribojimus, besistengdamos išlaikyti vaistų monopolį ir aukštas jų kainas. Per dešimtmetį buvo įmanoma išgelbėti milijonus gyvybių skurdžiose pasaulio šalyse, tačiau to padaryti nepavyko dėl paprasčiausio korporacijų godumo. Tik dėka kai kurių žymių pasaulio žmonių, mokslininkų ir aktyvių visuomenininkų šių vaistų monopolį visgi pavyko įveikti. Nepaisant to, filmo žinia per daug optimistiškai nenuteikia – didžioji kova už gyvybes gelbstinčius vaistus dar ateityje. Po filmo vyks diskusija.
Marijampolėje pristatoma dokumentinių filmų programa „Nereikalingi žmonės“ skirta herojams, kuriuos visuomenė norėjo nurašyti, išstumti į užribį, geriausiu atveju paprasčiausiai apsimetant, kad jie neegzistuoja. Tai programa, kur nagrinėja etninės neapykantos, senatvės, neįgalumo, lyčių lygybės temas. Nors dauguma šios programos filmų pasakoja apie įvykius tolimose valstybėse arba kelių dešimtmečių įvykius, tačiau net ir Lietuvos žiūrovai turėtų įžvelgti sąsajų su mūsų šalies nūdienos realijomis. Svarbiausia, jog visi šie filmai – apie nepalūžtančius bei sunkumų nepaisančius žmonės, kurie gali tapti puikiu pavyzdžiu ir įkvėpimo šaltiniu.
Sekmadienį programą užbaigs Kanados filmas „Patiekalas“. Ar pakelės užeigoje omletas skanesnis, jei jį patiekia padavėja nuoga krūtine? Kodėl Japonijoje yra restoranų, kurių klientai su padavėjomis elgiasi lyg šeimininkai su tarnaitėmis? Ir pagaliau kodėl daugelio pigių barų padavėjomis dirba moterys, tuo tarpu prabangiuose restoranuose paprastai maistą tiekia tik vyrai? Filmas atsiskleidžia sudėtingas socialinių normų, stereotipų ir galios santykiais grįstas restoranų užkulisių gyvenimas, priverčiantis susimąstyti apie lyčių vaidmenis ne tik darbo santykiuose, bet ir platesniame kontekste.
Tradiciškai žmogaus teisių kino festivalis kiekvienais metais dalį savo programos skiria asmenų lygiateisiškumo temai. Šiemet ši programa atsirado Lietuvos žmogaus teisių centrui bendradarbiaujant su Lygių galimybių plėtros centru bei organizacija „Psichikos sveikatos perspektyvos“, bendromis pastangomis įgyvendinant projektą „Viešojo diskurso nediskriminacijos tema skatinimas Lietuvoje“. Šio projekto dėka filmų peržiūros keliauja per dešimt Lietuvos miestų.