Plovas pagal tadžikų papročius
VšĮ „Globali iniciatyva psichiatrijoje“ vykdo projektą „Papildomas pajamas generuojančių terpainio pobūdžio veiklų vystymas Tadžikistano Sugdo srities psichiatrinėse įstaigose”. Projektu siekiama prisidėti prie ekonomikos vystymosi Sugdo srityje bei skatinti žmonių, turinčių psichikos sveikatos problemų, dalyvumą ir integraciją į visuomenę įdiegiant papildomas lėšas generuojančias bei pacientų užimtumą užtikrinančias veiklas penkiose psichikos sveikatos paslaugas teikiančiose institucijose. Projekto trukmė 24 mėnesiai (nuo 2009 balandžio 30 d. iki 2011 balandžio 30 d.). Bendra projekto vertė 354 413 eurų; iš jų: Europos Komisijos lėšos 283 530 eurų.
Šio projekto rėmuose 2010 metų liepos 26 – 30 d.d. 8 Tadžikistano psichikos sveikatos specialistų delegacija viešėjo Lietuvoje. Viešnagės tikslas – susipažinti su Lietuvos psichikos sveikatos priežiūros sistema ypatingą dėmesį kreipiant psichosocialinei reabilitacijai bei bendruomeminėms paslaugoms. Šis vizitas buvo finansuojamas pagal Atviros visuomenės instituto „Rytai – Rytai“ programą.
Pagal tadžikų papročius itin garbingiems svečiams yra gaminamas plovas. Todėl šią viešnagę vainikavo tadžikiško plovo gaminimas lietuviškoje žemėje.
TADŽIKIŠKAS PLOVAS
2010-07-30
SALDUTIŠKIS
Nuo seniausių laikų bendras valgymas- didelio žmonių artumo išraiška. Kaip bebūtų gaila bendro valgymo lieka vis mažiau- ryte skubame į darbą, pietums- sumuštiniai, vakare prie vieno stalo susėsti trukdo nuovargis, televizorius ir dar šimtai neužbaigtų dienos darbų. Belieka Kūčios, Velykos, gimtadieniai ir dar viena kita papildoma proga…
2010-ųjų liepos 30 – ąją tokią progą Saldutiškio dvare padovanojo tadžikai. Ne tik valgyti kartu, bet ir gaminti. Ir ne šiaip valgyti, bet valgyti rankomis, keliese iš vienos lėkštės. Valgyti ir gaminti ne bet ką, o plovą. Ne bet kokį, o tikrą, tadžikišką. Valgyti dalinantis įspūdžiais ir vieni kitiems dėkojant. Už tai, kad esame vieni kitiems reikalingi, kad galime bendradarbiauti, kad bendradarbiaudami tapomi daugiau negu tik projekto partneriais… Ačiū šeimininkams Svitojams, ačiū svečiams tadžikams! Iki kito valgymo (ir gaminimo) drauge!
Мо рўзхое хуши бо шумо гузарондаро фаромўш намекунем! Tadžikiškai-nepamiršime su jumis praleistų džiugių dienų!
Produktai
1 kg. ryžių (apvaliųjų);
1 kg. morkų (jeigu norite, kad plovas nebūtų itin saldus, morkų gali būti ir mažiau. Pietų Tadžikistane morkų dedama daugiau, Šiaurės Tadžikistane – mažiau);
300 – 350 mg. aliejaus;
1 kg mėsos (aviena arba jautiena, galima dėti abi mėsos rūšis);
2 vidutinio dydžio svogūnų galvučių;
1-2 česnako galvučių;
zira prieskonių;
druskos.
Gamyba
Aliejų įkaitiname iki virimo, įdedame avienos gabaliuką su kauliuku ir kepame apie 2-5 min. Svarbu, kad mėsa būtų apsemta.
Dedame žiedais supjaustytus svogūnus ir kepame ant didelės ugnies nuolat pamaišydami. Svogūnai kepinami iki aukso ar net vario spalvos (rausvai rudo atspalvio). Kepant nuolat pamaišoma. Išimamas iškeptas avienos kauliukas.
Svogūnams apskrudus dedama gabaliukais supjaustyta mėsa (galimas ir kitas variantas – keli dideli gabalai, kurie supjaustomi jau prieš pateikiant ant stalo). Kepama apie 10 min. kol mėsa apskrunda ir įgauna rusvą atspalvį. Kepama mėsa šiek tiek pasūdoma. Kepant nuolat pamaišoma.
Dedamos supjaustytos šiaudeliais morkos. Morkos kepamos apie 10 min. Įberiama šiek tiek druskos. Morkos paskaninamos zira prieskoniais. Viskas nuolat permaišoma Morkoms vidutiniškai suminkštėjus (galime tai patikrinti morką pergnybant šaukštu) pilama šiek tiek vandens ( galima pilti tiek verdantį, tiek šaltą vandenį).
Įsodinami česnakai visomis galvutėmis (nulupami tik išoriniai galvutės lukštai). Česnakai kepami apie 5 min. Maišyti nereikia.
Česnakų etapas
Morkoms visai suminkštėjus įpilama vandens (keli cm virš plovo paviršiaus) ir ant iškeptų produktų sudedami gerai išplauti ryžiai (vanduo, kur mirko ryžiai, turi būti skaidrus ir labai mažai pasūdytas). Ryžių jokiu būdu nemaišyti su anksčiau sudėtais produktais. Kiaurasamčiu švelniais judesiais paspausti ryžius, kad patiekalo skystis apsemtų juos. Įpilama šiek tiek vandens (per samtį, kad srovė nesumaišytų produktų), kad patiekalas būtų apsemtas per porą centimetrų. Kad ryžiai geriau išvirtų peiliu galima padaryti gilias duobutes. Nuolat turi būti tikrinama, ar netrūksta druskos. Plovas vis paskaninamas zira prieskoniais. Šis procesas vyksta apie 10 – 15 min.
Prieš uždengiant puodą dangčiu (labai sandariai) įdedama druskos (šiame etape jos dedama daugiausia). Ugnis sumažinama iki minimumo ir uždengtas plovas paliekamas troškinti 15-20 min.
Baigus troškinti plovas sumaišomas. Jeigu mėsa naudota gamybai buvo stambiais gabalais, ji smulkinama.
Plovas valgomas rankomis!
SKANAUS!
Patiekalo gamybą stebėjo ir užrašė Jūratė Tamašauskienė , tel: 8 616 07 455