Ovjedo konvencija

Pakalbėkime apie konvencijas.   Juk tai pati įdomiausia tema! Nors ta, apie kurią papasakosime, menkai kam girdėta, o pavojaus neįžvelgiama ten, kur jis išties gali slėptis.

Jeigu ne pirmi metai stebi mūsų veiklą, turbūt esi pastebėjusi(-ęs) prieš akis šmėžuojant keistą OVJEDO konvencijos pavadinimą.

Europos Tarybos Žmogaus teisių ir Biomedicinos konvencija buvo pasirašyta 1997 m. Ispanijoje, Ovjedo mieste, o Lietuva ją ratifikavo 2002 m. Ši Konvencija gina žmogaus teises ir laisves būtent biologijos ir medicinos taikymo srityje.

TAČIAU neseniai parengtas papildomos Konvencijos protokolas siekia įtvirtinti su Jungtinių Tautų Žmonių su negalia teisių konvencija nesuderinamą nuostatą – priverstinį hospitalizavimą ir priverstinį gydymą psichosocialinę negalią turintiems asmenims.

Pasaulyje kirba pasipiktinimo banga, o tarptautinės organizacijos siekia principingo nepritarimo papildomam protokolui: Mental Health Europe, European Disability Forum, Inclusion Europe ir kitos.

Papildomos protokolas gali paskatinti priverstinių praktikų normalizavimą ir gali stabdyti pažangias reformas ir čia, Lietuvoje, kur jų žūtbūt reikia, ir kurios net nėra prasidėjusios…

KAS VYKSTA DABAR? Europos Tarybos Bioetikos komiteto
nariai balsuos dėl galutinio protokolo projekto teksto šių metų birželio 1–4 d. Balsą turi ir Lietuva.

O šio būsimo sprendimo tikrai neaptarinėja niekas nei gatvėse, nei medijose.

TODĖL kartu su Lietuvos negalios organizacijų forumas jau ne pirmą kartą, oficialiu kreipimusi PRAŠOME Lietuvos vyriausybės nepritarti Oviedo konvencijos papildomo protokolo priėmimui.

Vakar kreipimąsi gavo LR Prezidentas Gitanas Nausėda, LR Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius, LR Ministrei Pirmininkė Ingrida Šimonytė, LR Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, LR Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, LR Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.

Pilną kreipimąsi galite parsisųsti čia – Nr1060_Oviedo Rastas_20210517_PSP_LNF_EDF_MHE_JR.