Kaip kalbėtis apie vakcinaciją su artimaisiais?

Susitarti dėl vakcinavimo ir kitų aštrių klausimų svarbu. Tačiau neefektyvus bandymas tai padaryti griauna santykius ir veda tik į prastėjančią visų psichikos sveikatą. Todėl parengėme trumpus patarimus, kaip kalbėtis apie vakcinaciją su artimais žmonėmis, draugais ir kolegomis.

  • Kalbėtis. Tai abipusis veiksmas, ne paskaitų skaitymas vieni kitiems. Neapsigaukite – jūs tikrai nežinote, ką galvoja jūsų artimasis ar draugė, nežinote visų jų dvejonių ir rūpesčių. Todėl geriausia apie tai klausti, o po to išklausyti atsakymo. Kartais reikia įdėti nemažai pastangų, kad išgirstum ir nešoktum ant viršaus su savo reakcijomis.
  • Gilintis į asmeninę žmogaus situaciją, o ne šaudytis skirtingais argumentais, įskaitant ir mokslinius argumentus.
    Tinkamiausi yra atviri klausimai, kurie skatina dalintis, pasakoti, o ne uždari. Uždaro klausimo pavyzdys: „ar ketini skiepytis?“. Atviro klausimo pavyzdys: „dėl ko tau skiepai kelia nerimą?“. Išgirdę atsakymą, vis tiek neskubėkite ginčytis, aiškinkitės žmogaus situaciją ir patirtis toliau.
  • Klauskite apie jausmus ir emocijas. Dalis jų bus išreikšta, dalis numanoma. Parodykite, kad pastebite vidinę būseną: „Girdžiu, kad tau pikta/baisu/skaudu dėl to, kas vyksta“. Išreiškite rūpestį.
  • Naudokite „AŠ teiginius“, pavyzdžiui: „aš jaučiuosi saugiau pasiskiepijusi“, „man baisu, kad žmonėms nesiskiepijant ligoninės bus uždarytos ir negalėsiu patekti, jei sugrius mano sveikata“. Tokiu būdu kalbėdami per savo patirtį išvengsite kaltinančio tono ir gynybinių reakcijų. Papasakosite savo motyvaciją, kas jus atvedė prie vienokio ar kitokio sprendimo, ką sako jūsų patirtis.
    Nuolat užduokite sau klausimą „kas iš tikrųjų svarbu šiame pokalbyje?“. Galbūt klimpstate į ginčus dėl nesvarbių dalykų. Galbūt kažkokius nesutarimus tiesiog galima praleisti ir kalbėtis apie tai, kas svarbiausia.
  • Ribokite pokalbių laiką ir erdvę. Su kai kuriais artimaisiais atmosfera įkaista daug greičiau nei su kitais, ypač jeigu jie susiję stipresniais emociniais ryšiais. Susitikite ar kalbėkitės tam skirtu laiku, sustokite, jeigu jaučiate, kad pokalbiai tampa nekontroliuojami.
    Nepriimkite artimosios ar bičiulio pozicijos asmeniškai. Visi turime skirtingą patirtį ir asmeninę situaciją. Tai nereiškia, kad tyčia bandoma vieni kitiems pakenkti. Kartais užtenka susitarti, kad nesutiksite vieni su kitais šiuo klausimu. Arba susitarti, kad visgi jums abiem rūpi asmeninė gerovė, tik siekiate jos skirtingais būdais.
  • Sutelkite dėmesį į tas artimojo savybes, kurios jums patinka, kuriomis žavitės. Bendraukite kitomis temomis, kurios jus jungia. Skirtingos nuomonės dėl vakcinų nepaneigia viso kito, dėl ko žmogus yra jums artimas.

Parengė Psichikos sveikatos perspektyvų direktorė Karilė Levickaitė.

2021 08 19